26–30 трав. 2025 р.
Часовий пояс Europe/Kyiv

Структури в фазовому просторі швидких йонів при взаємодії цих йонів зі швидкими магнітозвуковими модами

26 трав. 2025 р., 15:00
20 хв
Секційна доповідь Фізика плазми та керованого термоядерного синтезу Фізика плазми та керований термоядерний синтез

Доповідач

Д-р. Marharyta Tyshchenko (Institute for Nuclear Research, Kyiv)

Опис

Відомо, що просторове каналювання енергії та імпульсу швидких йонів дестабілізованими власними модами [1], зокрема просторове каналювання швидкими магнітозвуковими модами (ШММ) розглядається як одне з пояснень аномальної втрати енергії в деяких розрядах на сферичному торі NSTX [2] та експериментах з покращеним утримання в DT розрядах на токамаку JET [3]. Метою роботи є дослідження можливості ШММ передавати значну частину енергії швидких йонів, тобто оцінити ширину резонансних островів, що виникають в результаті резонансної взаємодії моди і швидкого йона. А саме, вивчення особливостей в структурі резонансного острова в фазовому просторі швидкого йона, які виникають в результаті взаємодії хвиля-частинка через циклотронний резонанс. Такий аналіз і оцінка кількості мод з певною амплітудою необхідною для того, щоб відібрати енергію швидких йонів в певному енергетичному діапазоні були отримані для альфвенових мод в роботі [4].
В нашій роботі аналіз проводився для ШММ з частотами в діапазоні першої циклотронної гармоніки. Нестійкості з такими частотами спостерігались на NSTX[5], JET[6] та MAST[7]. Для того щоб отримати оцінки для ШММ, що збуджуються через циклотронний резонанс, необхідно врахувати важливі особливості структури, яка виникає в фазовому просторі в результаті циклотронного резонансу. Обмін енергією між модою і частинкою вимагає взаємодії глобального резонансу і локального резонансу. Глобальний резонанс (ГР) - це резонанс між частотою хвилі і частотами, що характеризують орбітальний рух частинки; локальний резонанс (ЛР) - резонанс між частотою хвилі і локальною циклотронною частотою з урахуванням доплерового зсуву.
В роботах [8, 9] було показано, що взаємодія між ГР і ЛР може спричиняти появу набору вторинних островів поблизу кожного резонансного острова, який виникає коли амплітуда збурення є достатньо великою. Виникає так зване “резонансне павутиння” (resonance web) [8, 9], Рис.1. Іншою особливістю, що виникає в результаті взаємодії, є розщеплення ГР на набір сателітів з порівняними амплітудами.

      
Рис.1. Траєкторії резонансного руху на площині дія-кут у випадку, коли збурення діє на заряджену частинку поштовхами. (зліва) Фази хвилі в точках поштовхів слабко залежать від змінної дії; форма резонансного острова є “класичною”. (справа) Фази хвилі в точках поштовхів сильно залежать від змінної дії; формується “резонансне павутиння”.

Наші розрахунки виконувались для пролітних швидких йонів з малим ларморівським радіусом ($\rho\ll r$, де $\rho$ - ларморівський радіус і $r$ - малий радіус магнітної поверхні). Впливом обертання плазми на рух швидких йонів знехтувано. Отримано загальні вирази для характерної ширини “резонансного павутиння” і частоти руху частинки в островах, що його утворюють.

  1. Kolesnichenko Ya.I., Yakovenko Yu.V. and Lutsenko V.V. 2010 Phys. Rev. Lett. 104 075001
  2. Belova E.V., Gorelenkov N.N., Fredrickson E.D., Tritz K. and Crocker N.A. 2015 Phys. Rev. Lett. 115 015001
  3. Kolesnichenko Ya.I., Lutsenko V.V., Tyshchenko M.H., Weisen H., Yakovenko Yu.V. and JET Contributors 2018 Nucl. Fusion 58 076012
  4. Tyshchenko M.H. and Yakovenko Yu.V. 2015 Probl. Atom. Sci. Tech. 1 49
  5. Gorelenkov N.N. et al. 2002 Nucl. Fusion 42 977
  6. Heidbrink W.W., Fredrickson E.D., Gorelenkov N.N., Rhodes T.L. and Van Zeeland M.A. 2006 Nucl. Fusion 46 324
  7. Appel L.C., Fülöp T., Hole M.J., Smith H.M., Pinches S.D., Vann R.G.L. and The MAST Team 2008 Plasma Phys. Control. Fusion 50 115011
  8. Kolesnichenko Ya.I., White R.B. and Yakovenko Yu.V. 2002 Phys. Plasmas 9 2639
  9. White R.B. 1998 Phys. Rev. E 58 1774

Основний автор

Д-р. Marharyta Tyshchenko (Institute for Nuclear Research, Kyiv)

Співавтор

Yurii Yakovenko (Institute for Nuclear Research, Kyiv, Ukraine)

Матеріали презентації

Матеріали поки відсутні