26–30 трав. 2025 р.
Часовий пояс Europe/Kyiv

Дослідження взаємодії частинок з ядрами у другому борновому наближенні

29 трав. 2025 р., 12:40
20 хв
Секційна доповідь Теоретична ядерна фізика Теоретична ядерна фізика

Доповідач

В. П. Михайлюк (Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна)

Опис

Дослідження взаємодії частинок з ядрами у другому борновому наближенні

Ю. А. Бережной$^{1}$, В.О. Золотарьов$^{2}$, В. П. Михайлюк$^{3}$,

$^{1}$Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна , Україна
$^{2}$НЦ Харківський фізико-технічний інститут, Україна
$^{3}$Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

На основі другого Борнового (БН) наближення розроблено підхід, що дозволяє вивчати процеси взаємодії частинок з ядрами в області проміжних енергій. На відміну від підходу, представленому в наших попередніх роботах, де аналітичні вирази для розрахунків поляризаційних спостережуваних пружного розсіяння протонів ядрами було отримано з використанням розкладу потенціалу взаємодії за малими доданками [1, 2], в даному підході розклад потенціалу взаємодії за малими доданками не використовувався [3, 4].
При отриманні аналітичних виразів для амплітуд пружного розсіяння протонів ядрами використовувалось 2-ге БН з потенціалом у формі Вудса-Саксона, а також з потенціалом взаємодії для ядра з різкою границею поглинання, який коригувався для врахування розмиття ядерної поверхні.
Використання 2-го БН обумовлено тим, що у 1-му БН амплітуда розсіяння для Ермітового потенціалу є дійсною величиною, що несумісне з оптичною теоремою. Іншими словами, у цьому випадку область, у якій дійсний Ермітовий потенціал суттєво відрізняється від нуля, діє як джерело частинок. Окрім того, у 1-му БН поляризація частинок для комплексного потенціалу знакопостійна, що суперечить існуючим експериментальним даним, а для Ермітового потенціалу поляризація частинок зі спином 1/2 при їх розсіянні мішенню з нульовим спіном, дорівнює нулю [1]. Дані недоліки у 2-му БН усуваються.
Виконано порівняння теоретичних розрахунків з наявними експериментальними даними [5] для диференціальних перерізів та поляризаційних характеристик розсіяння протонів ядрами $^{40}Са$ при енергії 200 МеВ.
Показано, що в обох використаних підходах результати виконаних розрахунків доволі добре узгоджуються між собою та з наявними експериментальними даними.

  1. Yu. A. Berezhnoy, V. P. Mikhailyuk. Chinese Phys. C2 (2017) 024102.
  2. A. V. Babak, Yu. A. Berezhnoy, V. P. Mikhailyuk. Ukr. J. Phys. 65 (2020) 369.
  3. Ю. А. Бережной, В. О. Золотарьов, В. П. Михайлюк. Ядерна фізика та енергетика, прийнято до друку (2025).
  4. Ю. А. Бережной, В. О. Золотарьов, В. П. Михайлюк. Ядерна фізика та енергетика, прийнято до друку (2025).
  5. H. Seifert et al. Phys. Rev. C47 (1993) 1615.

Основні автори

Ю. А. Бережной (Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Україна) В. О. Золотарьов (ННЦ Харківський фізико-технічний інститут, Україна) В. П. Михайлюк (Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна)

Матеріали презентації

Матеріали поки відсутні