Доповідач
Опис
Дослідження взаємодії частинок з ядрами у другому борновому наближенні
Ю. А. Бережной$^{1}$, В.О. Золотарьов$^{2}$, В. П. Михайлюк$^{3}$,
$^{1}$Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна , Україна
$^{2}$НЦ Харківський фізико-технічний інститут, Україна
$^{3}$Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна
На основі другого Борнового (БН) наближення розроблено підхід, що дозволяє вивчати процеси взаємодії частинок з ядрами в області проміжних енергій. На відміну від підходу, представленому в наших попередніх роботах, де аналітичні вирази для розрахунків поляризаційних спостережуваних пружного розсіяння протонів ядрами було отримано з використанням розкладу потенціалу взаємодії за малими доданками [1, 2], в даному підході розклад потенціалу взаємодії за малими доданками не використовувався [3, 4].
При отриманні аналітичних виразів для амплітуд пружного розсіяння протонів ядрами використовувалось 2-ге БН з потенціалом у формі Вудса-Саксона, а також з потенціалом взаємодії для ядра з різкою границею поглинання, який коригувався для врахування розмиття ядерної поверхні.
Використання 2-го БН обумовлено тим, що у 1-му БН амплітуда розсіяння для Ермітового потенціалу є дійсною величиною, що несумісне з оптичною теоремою. Іншими словами, у цьому випадку область, у якій дійсний Ермітовий потенціал суттєво відрізняється від нуля, діє як джерело частинок. Окрім того, у 1-му БН поляризація частинок для комплексного потенціалу знакопостійна, що суперечить існуючим експериментальним даним, а для Ермітового потенціалу поляризація частинок зі спином 1/2 при їх розсіянні мішенню з нульовим спіном, дорівнює нулю [1]. Дані недоліки у 2-му БН усуваються.
Виконано порівняння теоретичних розрахунків з наявними експериментальними даними [5] для диференціальних перерізів та поляризаційних характеристик розсіяння протонів ядрами $^{40}Са$ при енергії 200 МеВ.
Показано, що в обох використаних підходах результати виконаних розрахунків доволі добре узгоджуються між собою та з наявними експериментальними даними.
- Yu. A. Berezhnoy, V. P. Mikhailyuk. Chinese Phys. C2 (2017) 024102.
- A. V. Babak, Yu. A. Berezhnoy, V. P. Mikhailyuk. Ukr. J. Phys. 65 (2020) 369.
- Ю. А. Бережной, В. О. Золотарьов, В. П. Михайлюк. Ядерна фізика та енергетика, прийнято до друку (2025).
- Ю. А. Бережной, В. О. Золотарьов, В. П. Михайлюк. Ядерна фізика та енергетика, прийнято до друку (2025).
- H. Seifert et al. Phys. Rev. C47 (1993) 1615.