26–30 трав. 2025 р.
Часовий пояс Europe/Kyiv

Зміни потужності поглиненої дози внутрішнього опромінення риб у водоймі-охолоджувачі ЧАЕС та озері Азбучин упродовж 2021–2024 рр.

30 трав. 2025 р., 11:40
20 хв
Секційна доповідь Радіоекологія Радіоекологія

Доповідач

Олександр Каглян (Інститут гідробіології НАН Украинї)

Опис

Надходження радіонуклідів у довкілля і подальші процеси їх розподілу, міграції та фізичного розпаду визначають динаміку вмісту радіонуклідів в основних компонентах водних і наземних екосистем та обумовлене ними опромінення біоти. При проведенні радіоекологічних досліджень водойм особливий інтерес викликають риби, які займають верхні трофічні рівні у прісноводних біоценозах і є об'єктами харчування людини. Радіонукліди, які накопичуються в органах і тканинах риб, формують внутрішню поглинену дозу, яка разом із зовнішньою (від води, донних відкладів, рослин тощо) складає загальну поглинену дозу іонізуючого випромінювання.
Дослідження виконували на найбільш забруднених радіонуклідами водоймах у межах Чорнобильської зони відчуження (ЧЗВ).

Роботу виконано за підтримки Національного фонду досліджень України (проєкт № 2023.03/0156), Національної академії наук України, а також у співробітництві з Державним спеціалізованим підприємством «Екоцентр» Державного агентства України з управління зоною відчуження та Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником.

Основний автор

Олександр Каглян (Інститут гідробіології НАН Украинї)

Співавтори

Vladimir Belyaev (Institute of Hydrobiology, National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, Ukraine of the) Дмитро Гудков (ІГБ НАНУ) Людмила Юрчук (Інститут гідробіології НАН України) Марія Меньковська (Інститут гідробілогії НАН України) Сергій Кірєєв (ДСП ''Екоцентр)

Матеріали презентації

Матеріали поки відсутні