26–30 трав. 2025 р.
Часовий пояс Europe/Kyiv

Вологість та розподіл активності радіонуклідів у лісовій підстилці як фактори, що визначають емісію радіонуклідів в атмосферу під час лісових пожеж

30 трав. 2025 р., 12:40
20 хв
Секційна доповідь Радіоекологія Радіоекологія

Доповідач

Валентин Процак (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України і НАН України)

Опис

Представлені результати дослідження динаміки вологості впродовж року та розподілу запасу активності радіонуклідів у шарах лісової підстилки на експериментальній ділянці лісу у Зоні відчуження в районі н.п. Копачі. Дані результати є важливими для оцінки значень коефіцієнта емісії радіонуклідів в атмосферу внаслідок лісових пожеж. Аналіз отриманих результатів показує, що співвідношення вологість шарів лісової підстилки мають значні коливання впродовж року. Для верхнього опадового шару (L0) зафіксовані значення вологості знаходилися в інтервалі 10-130 %, для середнього ферментативного (L1) 10-175%, для нижнього гуміфікованого (L2) 20-90%. Для 137Cs розподіл запасу активності у шарах підстилки склав: L0 – 1.3%, L1 – 28.1%, L2 – 70.5%. Для 90Sr: L0 – 11.7%, L1 – 29.5%, L2 – 58.8%. Для 241Am: L0 – 0.1%, L1 – 2.4%, L2 – 97.5.5%. Відповідно емісія радіонуклідів і їх співвідношення в аерозолі під час лісових пожеж в значній мірі буде визначатися ступенем вигорання саме нижніх шарів підстилки. Методом радіографії виявлено значну кількість паливних часток розміром 1 – 5 мкм у гуміфікованому горизонті підстилки, що потребує оцінки їх можливого виносу в атмосферу у разі лісових пожеж.

Основний автор

Валентин Процак (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України і НАН України)

Співавтори

Ігор Малоштан (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України) Геннадій Лаптєв (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України) Григорій Деркач (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України) Надія Прокопчук (Національний університет біоресурсів і природокористування України) Тарас Гінчук (Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України)

Матеріали презентації

Матеріали поки відсутні